У четвртак 8.септембра 2022.године град Крушевац и ЈКП „Водовод – Крушевац“ имали су прилику да поново угосте делегацију ЕУ, обиђу град и Постројење за пречишћавање отпадних вода.
Постројење је један од резултата успешне сарадње између Србије и Немачке и тим поводом је организован састанак у Градској управи града Крушевца. Састанку су присуствовали г-дин Томислав Момировић, Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Владе Републике Србије, г-ђа Кристијан Лајбах, члан Управног одбора за све међународне експозитуре KfW-a (Развојна банка, ДЕГ и ИПЕКС банка), г-ђа Јасмина Палуровић, Градоначелница Града Крушевца, г-дин Владимир Милосављевић, директор ЈКП „Водовод - Крушевац“ и остали партнери и сарадници из ЕУ делегације, Владе Републике Србије и Града Крушевца.
![]() |
![]() |
![]() |
Сврха посете је обилазак објеката који су реализовани у оквиру немачко – српске развојне сарадње, а како је Постројење за пречишћавање отпадних вода у Крушевцу пример добре праксе, говори чињеница да улагањем у комуналну инфраструктуру један град може да добије статус „зеленог“ и еколошки чистог града.
Нaкон састанка одржаног у Градској управи, немачка делегација је обишла Постројење за пречишћавање отпадних вода и имала прилике да се упозна са производним процесом. Ово Постројење не само да важи као пример добре праксе и резултат успешне сарадне две земље, већ чини и једну од највећих и најзначајнијих капиталних инвестиција у Расинском округу, чија укупна вредност са припадајућом градњом колекторске мреже од преко 60 километара износи 24 милиона евра.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
„Нама је част што по први пут можемо да угостимо г-ђу Кристијан Лајбах испред KfW банке и представимо пројекат Постројење за пречишћавање отпадних вода које смо радили са KfW банком. Такође, представили смо Крушевац и шта смо до сада урадили на пољу зелене агенде, како и на који начин чувамо животну средину и који су нам планови у наредном периоду. Поред прилике да покажемо ово наше Постројење и начин на који оно ради и како чувамо реке прерадом отпадних вода, причали смо и о наредном пројекту, а то је прикупљање и одлагање смећа, тј. депоније у Срњу, који ћемо са KfW банком такође реализовати. Велику захвалност дугујемо Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Владе Републике Србије и Министру Томиславу Момировићу, на подршци коју имамо у овим пројектима и на учествовању и прилици да можемо да сачувамо животну средину и на тај начин као локална самоуправа допринесемо плану и стратегији наше државе у побољшању животних услова свих наших грађана“, рекла је за медије Градоначелница града Крушевца, Јасмина Палуровић.
![]() |
Уз велику захвалност Влади Републике Србије, Граду Крушевцу и Водоводу Крушевац обратила се и г-ђа Кристијан Лајбах испред делегације KfW банке.
„Ово Постројење је модел постројења за целу Србију које је израђено у складу са свим стандардима ЕУ и заиста смо поносни на то што смо заједно са нашим партнерима, како на националном тако и на локалном нивоу, могли да допринесемо изградњи једног оваквог постројења. Са друге то осликава и посвећеност Владе Републике Србије ка озелењавању целе земље и заштите животне средине, а тиме и унапређењу животних услова свих грађана Србије. Ово није крај сарадње, планирамо и друге пројекте у области управљања чврстим отпадом, тако да настављамо са радом на нивоу републике и локалне самоуправе“, рекла је за медије Кристијан Лајбах испред KfW банке.
![]() |
Министар Томислав Момировић изразио је велику захвалност извршној директорки KfW банке, г-ђи Лајбах, директору KfW банке у Београду, г-дину Хартману на реализацији великих пројеката на целој територији Републике Србије.
„Част ми је што смо данас одржали састанак у Крушевцу, у граду где смо већ постигли велике резулатате, а ово Постројење је једно од њих у које је уложено око 24 милиона евра. Пред нама је доста пројеката, тако да ће Крушевац и даље бити у фокусу инвестиција Владе Републике Србије и очекујем да до краја године завршимо првих 17 километара „Моравског коридора“, како би Крушевац био повезан најквалитетнијом путном инфраструктуром“, рекао је за медије Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Владе Републике Србије, г-дин Томислав Момировић.
![]() |
Ради подсећања, од самог пуштања у рад 2020.године ово Постројење ради у свом пуном капацитету, који се састоји од 41. објекта, а који су повезани у три независне линије – линија за прераду отпадне воде, линију за прераду отпадног муља и линију за производњу биогаса.
Постројење има капацитет прераде отпадних вода за 90 000 еквивалент корисника, укључујући и привреду, са могућношћу проширења на 120 000 корисника. На овај начин у Западну Мораву испушта се прерађена отпадна вода која је квалитета кишнице.
Процес анаеробне дигестије, „CHP“ јединица, соларно сушење муља су неки од система које ово Постројење чини савременијим и другачијим од осталих Постројења овог типа. Сагоревањем гаса који се производи на овом Постројењу у „CHP“ генератору прави се електрична енергија која задовољава 50% ел.енергије овог Постројења. Дневно се преради преко 20 000 кубика отпадне воде, а на месечном нивоу се произведе око 400 тона отпадног муља са степеном влажне материје преко 80%. Након процеса соларног сушења и смањења волумена отпадног муља на месечном нивоу добијамо око 150 тона сувог муља са степеном суве материје преко 60%.
Град Крушевац и Водовод Крушевац константно улажу средства у очувању животне средине. На тај начин брине се о будућности свих грађана, па се тако град Крушевац сврстао у ред „зелених“ уређених градова“.
![]() |
![]() |
![]() |